Oldřich Karásek

O AUTOROVI

Oldřich Karásek. se narodil v roce 1939, vystudoval Průmyslovou školu grafickou - obor fotografie, nejdříve pracoval pro deníky, později pro týdeníky-Mladý svět, SVĚT V ORAZECH, Květy, od r. 1980 jako fotoreportér časopiosu Czechoslovak Life, byl členem Svazu novinářů, Svazu výtvarných umělců.

Během let 1966-67 na sebe upozornil v Cannes, Tokiu a Stockholmu trojicí prvních cen v různých profesionálních soutěžích. Na světových žurnalistických přehlídkách Interpressfoto a World Press Photo získal tou dobou 2.cenu a čestné uznání. Koncem roku 68 odcestoval do Londýna, kde pracoval pro italskou agenturu Vita Press a v tomto období vznikly dnes slavné čb. fotky hvězd tehdejších společenských rubrik. Jako poslední zakázka pro Vita-Press bylo nafocení startu Apolla 11 v USA.

Po návratu z Anglie začala jeho „barevná éra“ a hlavním objektem se stala Praha. Z té vznikly dvě knihy -Symfonie pro 100 věží a Praha v proměnách světla. Druhá jmenovaná publikace získala ocenění Nejkrásnější kniha roku. Od devadasátých let rozšířil svůj akční rádius postupně na celou Evropu a téměř celý svět. Jeho archiv obsahuje více než 50,000 záběrů ze všech světadílu vyjma Antarktidy.

Během života uspořádál 4 samostatné výstavy v Praze i mnoho jiných v zahraničí. Jsou lidé s fotoaparátem, kteří skutečnost před sebou fotografují bez svého osobitého vkladu, to jsou ofotografové. A pak jsou ti, kteří posouvají obraz skutečnosti k obrazu svému, kteří si vytvořili vlastní obrazopis. A to jsou fotografové. A k těm patřil Oldřich Karásek.
podpis